Blog

Uruchomiliśmy pierwsze w Polsce Kontenerowe Centrum Obliczeniowe


27 września 2017

W ubiegłą sobotę Pracownia Nowych Technologii zaprezentowała Kontenerowe Centrum Obliczeniowe, będące pierwszą tego typu mobilną kopalnią kryptowalut w Polsce.

Kontenerowe Centrum Obliczeniowe Szczepan Bentyn Jakub Bartoszek

Prace nad jego przygotowaniem i dostosowaniem trwały łącznie około 5 miesięcy. To autorski projekt PNT, który od początku do końca, czyli od projektu po realizację i wyposażenie został wykonany przez spółkę. Urządzenie jest niemal w pełni autonomiczne. Jego parametry regulować można zdalnie przy wykorzystaniu połączenia internetowego. Dla utrzymania odpowiednich dla funkcjonowania koparek warunków wewnątrz urządzania, wyposażone zostało w inteligentny system wentylacji, czujniki temperatury i wilgotności. W środku znajdują się 162 komputery typu Antminner S9 o łącznej mocy obliczeniowej dla BTC wynoszącej 2200 Th/s, co oznacza że przy obecnej rentowności wydobycia urządzenie jest w stanie wykopać 15 BTC miesięcznie.

W sobotę 23 września 2017 roku podczas Kontenerowe Centrum Obliczeniowe mobilna kopalnia kryptowalutdedykowanego Inwestorom Pracowni Finansowej wydarzania odbyła się oficjalna premiera Kontenerowego Centrum Obliczeniowego. Odsłonięcia kontenera dokonał Prezes Zarządu Pracowni Nowych Technologii Szczepan Bentyn oraz Wiceprezes spółki, będący jednocześnie osobą odpowiedzialną całościowo za przygotowanie mobilnej kopalni kryptowalut Jakub Bartoszek.

Wewnątrz kontenera znajdują się 162 komputery typu Antminer S9 o łącznej mocy obliczeniowej dla BTC wynoszącej 2200 Th/s, co oznacza że przy obecnej rentowności wydobycia urządzenie jest w stanie wykopać 15 BTC miesięcznie, a inwestycja w nie ma szansę zwrócić się w niespełna 10 miesięcy. W ciągu roku kontener zużyje około 2,2 GWh , czyli wartość porównywalną do rocznego zużycia energii elektrycznej w 1100 gospodarstwach domowych w modelu 2+2. Zewnętrzna część kontenera wykonana została ze specjalnie dobranych materiałów, gwarantujących odporność na działanie czynników zewnętrznych, takich jak: kurz, woda, czy temperatura. „Podczas projektowania urządzenia największym wyzwaniem okazało się zapewnienie odpowiedniej wentylacji i odprowadzania ciepła z wnętrza kontenera. Problem rozwiązany został poprzez umieszczenie na jego tylnej ścianie 4 wentylatorów, z których każdy w ciągu godziny jest w stanie wymienić do 17000 m3 powietrza zapewniając tym samym optymalną dla działania koparek temperaturę. Co więcej, w razie potrzeby takie rozwiązanie pozwala na całkowitą wymianę powietrza w urządzeniu w ciągu 2 sekund.” – mówi Jakub Bartoszek. Dodatkowo dla zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa kontener posiada stały monitoring i blokady dostępu w postaci kodu oraz czytnika linii papilarnych, a każde wejście do niego raportowane jest w systemie.

Kontenerowe Centrum Obliczeniowe mobilna kopalnia kryptowalut

Cała branża wydobywania kryptowalut stale boryka się z problemem znalezienia odpowiedniej, spełniającej konkretne warunki dla kopalni lokalizacji. Często wyzwaniem okazuje się już samo pozyskanie nieruchomości gwarantującej dostęp do źródła taniego prądu. Do tego należy dodać koszty oraz czas związany z dostosowaniem znalezionego miejsca pod budowę kopalni kryptowalut, czyli z odpowiednią wilgotnością, odprowadzeniem ciepła oraz gwarancją zabezpieczenia sprzętu.  Kontener jest właśnie odpowiedzią na te potrzeby.  „Śmiało można więc powiedzieć, że kontener to taki Święty Graal dla górników. Rozwiązuje bowiem kluczowy dla branży problem” – podsumowuje Bentyn. Budując kontener Pracownia Nowych Technologii stworzyła specjalnie zaadaptowaną do funkcjonowania koparek przestrzeń, która może zostać umiejscowiona w dowolnym miejscu. Dla górników oznacza to otwarcie szeregu nowych możliwości, m.in. przeniesienia kopalni na zewnątrz i zmiany miejsca jej usytuowania w przypadku znalezienia miejsca z tańszym źródłem prądu lub wystąpienia innych okoliczności zmuszających do zmiany lokalizacji.

Obecnie spółka produkuje Kontenerowe Centra Obliczeniowe jedynie na własne potrzeby. W przyszłości planowane jest stopniowe, a z czasem nawet kilkukrotne zwiększenie mocy obliczeniowej względem prezentowanego prototypu.

Pracownia Nowych Technologii  jest działającą globalnie polską marką oferującą rewolucyjne produkty rozwijane w oparciu o wykorzystanie najnowszych technologii, których implementacja do różnych obszarów biznesu pozwoli na ich całkowite zrewolucjonizowanie. Realizacja produkcji Kontenerowych Centrów Obliczeniowych jest również jednym z elementów pionowej integracji spółek z Grupy PF, która zakłada postawienie takich centrów przy każdej elektrowni wiatrowej należącej do podmiotu dominującego grupy Pracowni Finansowej. Takie rozwiązanie pozwoli na podniesienie rentowności elektrowni wiatrowych, a komputerom zapewni tanie źródło prądu.

Przeczytaj także

Na czym polega inwestycja w kopalnie kryptowalut? Czym różni się od inwestycji w kryptowaluty? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań udziela Prezes Zarządu Pracowni Nowych Technologii Szczepan Bentyn.

inwestycje w kopalnie kryptowalut

Zapraszamy na webinar na temat inwestycji w park maszynowy, sprzedający moc obliczeniową potrzebną do wytworzenia kryptowalut

Przeczytaj także

Odkąd w 2017 roku rozpoczęliśmy instalację serwerowni w pierwszej elektrowni wiatrowej działającej w ramach Grupy PF, w branży zaszły ogromne zmiany

W drugiej części skupimy się na zagadnieniach związanych już ściśle z samym Bitcoinem

PNT lokalizuje serwerownie w atrakcyjnych miejscach poza granicami Polski

Znajomość i rozumienie najważniejszych pojęć, które dotyczą branży nowych technologii, wydaje się być bardzo ważne dla przyszłych inwestorów

Wypłaciliśmy zaliczki na poczet zysków w inwestycji PNT2!