Pracownia Nowych Technologii w nowej formule


13 września 2019

Odkąd w 2017 roku rozpoczęliśmy instalację serwerowni w pierwszej elektrowni wiatrowej działającej w ramach Grupy PF, w branży zaszły ogromne zmiany. Od tamtego czasu, w odpowiedzi na potrzeby rynku, powstały zarówno serwerownie stacjonarne, jak i 7 generacji mobilnych, Kontenerowych Centrów Obliczeniowych instalowanych bezpośrednio w miejscach wytwarzania energii elektrycznej, gdzie była ona najtańsza. Współpraca była korzystna zarówno dla inwestorów Data Center, jak i dla właścicieli elektrowni wiatrowych, borykających się w tamtym okresie z bardzo niskimi cenami odkupu energii elektrycznej. Do sukcesów należy zaliczyć również nawiązanie współpracy z producentem 3M, w ramach której powstał prototyp systemu chłodzenia zanurzeniowego.

Zmiany na rynku polegające na drastycznym wzroście trudności wydobycia walut cyfrowych, przy spadku ich wartości, skokowym wzroście cen energii, oraz zmianie przepisów uniemożliwiającej zasilanie Blockchain Data Center bezpośrednio z elektrowni, spowodowały, że biznes przestał być opłacalny w Polsce. Zarząd PNT, po gruntownej weryfikacji dostępnych opcji, podjął wówczas decyzję o relokacji serwerowni do Iranu i Rosji, czyli krajów z najniższą dostępną ceną energii, zapewniających jednocześnie optymalne warunki i bezpieczeństwo. Dzięki temu inwestycje w Blockchain Data Center PNT nadal mogą generować zyski, podczas gdy podobne krajowe projekty zakończyły działalność. 

Te kwestie zdecydowały, że Pracownia Nowych Technologii będzie dalej koncentrować się na przekazywaniu i dzieleniu się wiedzą oraz doświadczeniem, badaniach nad możliwością rozwoju technologii blockchain, oferując doradztwo i pośrednictwo w zakresie budowy Blockchain Data Center oraz optymalizacji pracy urządzeń, rozwijać i zarządzać istniejącymi projektami zagranicznych serwerowni, natomiast nie będzie w najbliższym czasie poszerzać projektów serwerowni w opcji inwestycji crowdfundingowych.

Jak dodaje Szczepan Bentyn, Prezes Pracowni Nowych Technologii:

‘Przez wzgląd na zdobyte doświadczenie oraz kompetencje spółka Pracownia Nowych Technologii dalej pozostanie aktywna na rynku Blockchain jednak na dzień dzisiejszy nie planuje rozpoczynać nowych projektów inwestycyjnych.

Aktualna sytuacja rynkowa w Polsce nie pozwala na zdobycie przewagi konkurencyjnej w kwestii taniej energii elektrycznej, która jest najistotniejszym czynnikiem wpływającym na rentowność miningu. Przez to PNT nie jest w stanie zaoferować globalnie konkurencyjnych warunków dla hostingu komputerów wysokiej mocy obliczeniowej w Polsce. Spółka nawiązała relacje z partnerami za granicą i koncentruje się w tym momencie na prowadzeniu aktualnych projektów, doradztwie i pośrednictwie.

Już w 2017 roku przewidywaliśmy, że mining stanie się opłacalny dla dużych graczy oraz producentów energii elektrycznej. Stąd rozpoczynamy starania o zdobycie środków publicznych na kontynuowanie prac rozwojowych zmierzających do wykorzystania komputerów wysokiej mocy obliczeniowej jako elementu miksu energetycznego.’

Jednocześnie informujemy, że PNT będzie nadal prowadziło działające projekty inwestycyjne, które zostały częściowo zrestrukturyzowane poprzez relokację sprzętu, dzięki czemu wykazują przychody, a postępy w działaniach PNT na rzecz rozwoju branży i technologii blockchain będzie można dalej śledzić zarówno na blogu PNT jak i na fanpage’u na FB.

Przeczytaj także

W drugiej części skupimy się na zagadnieniach związanych już ściśle z samym Bitcoinem

PNT lokalizuje serwerownie w atrakcyjnych miejscach poza granicami Polski

Znajomość i rozumienie najważniejszych pojęć, które dotyczą branży nowych technologii, wydaje się być bardzo ważne dla przyszłych inwestorów

Wyobraźmy sobie, że Bitcoin to nic innego jak zwykła elektroniczna bankowość nie posiadająca właściciela