Blog

W ciągu najbliższych 20 lat nowe technologie radykalnie zmienią nasze życie


29 sierpnia 2017

„Postęp ludzkości przyspiesza błyskawicznie i nie da się tego powstrzymać.
Nie da się tym też sterować. Jedyne co możemy zrobić, to się do tego przyłączyć.”

W ciągu najbliższych 20 lat nasze życie zmieni się radykalnie. Zmiany te odczuwalne będą niemal we wszystkich obszarach naszego życia.  Wszystko za sprawą niezwykle dynamicznego rozwoju nowych technologii. Poniższa lista przykładów, którą można uznać za dowód potwierdzający te przewidywania pochodzi z posta „ Must read article on how our lives will changed dramatically in 20 years”, zamieszczonego przez Udo Gollub, CEO 17 Minute Languages w serwisie Linkedin.


Całość artykułu w wersji anglojęzycznej dostępna tutaj https://www.linkedin.com/pulse/must-read-article-how-our-lives-change-dramatically-20-delahunty

 

  • Nowoczesne oprogramowanie oparte na wykorzystywaniu nowoczesnych technologii zmieni sposób funkcjonowania tradycyjnych przedsiębiorstw w przeciągu najbliższych 5-10 lat.
  • Uber to jedynie narzędzie. Firma nie posiada żadnych samochodów, a obecnie jest największą firmą „taksówkarską” na świecie.
  • Airbnb jest obecnie największą firmą hotelarska na świecie, pomimo tego, że nie ma w swoim posiadaniu ani jednej nieruchomości.
  • Sztuczna inteligencja: komputery radzą sobie coraz lepiej w rozumieniu realnego świata. W tym roku komputer pobił najlepszego gracza w grę „Go”. Co istotne 10 lat wcześniej, niż szacowano!
  • W Stanach Zjednoczonych młodzi prawnicy już teraz mają problem ze znalezieniem pracy. Dzięki IBM Watson w przeciągu kilku sekund można uzyskać poradę prawną (na obecnym etapie z zakresu relatywnie prostych zagadnień) z 90% dokładnością. Dla porównania dokładność człowieka w tym zakresie wynosi do 70%.Zatem jeżeli studiujesz prawo, przestań natychmiast. W przyszłości będzie 90% mniej prawników. Pozostaną jedynie specjaliści od konkretnych dziedzin. Watson już teraz pomaga diagnozować nowotwory i robi to 4 razy precyzyjniej, niż diagnoza wykonywana przez człowieka.
  • Samochody autonomiczne: W 2018 roku pierwsze modele autonomicznych aut staną się powszechnie dostępne. Prognozuje się, że w roku 2020 cały przemysł motoryzacyjny ulegnie kompletnej przemianie. Nie będzie już potrzeby posiadania samochodu. Pojazd, który zabierze nas do wyznaczonego celu będziemy mogli wezwać przez telefon. Znikną problemy z parkowaniem. Jedyne co wystarczy zrobić, to zapłacić za przejechany dystans i wykorzystać produktywnie czas w podróży. Nasze dzieci nie będą wiedziały czym jest stres związany z egzaminem na prawo jazdy. Nie będą właścicielami żadnego auta, zatem nie będą wyrabiać również prawa jazdy. To, z kolei, odmieni funkcjonowanie miast, bo 90-95% aut stanie się niepotrzebne. Przestrzeń zajmowana obecnie przez parkingi będzie mogła zostać zagospodarowana np. pod budowę parków. Przełoży się to również na wzrost poziomu bezpieczeństwa na drogach. W ciągu roku, w wypadkach samochodowych ginie 1.2 miliona osób. Obecnie, na każde 100 000 km przypada jeden śmiertelny wypadek. Z autonomicznymi samochodami liczba ta ma szansę spaść do jednego wypadku co 10 milionów kilometrów. To milion uratowanych żyć ludzkich w przeciągu roku. Oczywiście zmiany te będą wiązały się z tym, że część firm motoryzacyjnych prawdopodobnie zbankrutuje. Aby utrzymać się na rynku tradycyjne firmy motoryzacyjne będą musiały całkowicie zmienić swoje podejście do produkcji samochodów. Usprawnianie ich drogą ewolucji może okazać się już niewystarczające. Firmy technologiczne takie jak: Tesla, Apple czy Google mają rewolucyjne podejście i budują komputery na kołach. Bardzo wielu inżynierów Volkswagena i Audi jest kompletnie przerażonych tym, co robi Tesla. Wzrost poziomu bezpieczeństwa na drogach przysporzy jednak sporo zmartwień firmom ubezpieczeniowym. Przez brak wypadków mogą one bowiem popaść w duże tarapaty, gdyż ubezpieczenia staną się 100 razy tańsze. Niewykluczone też, że model biznesowy ubezpieczeń komunikacyjnych może kompletnie zaniknąć. Rynek nieruchomości również ulegnie zmianie. Dzięki możliwości pracy w trakcie jazdy, ludzie zaczną przeprowadzać się dalej od centrów miast, by zamieszkać w ładniejszej, spokojniejszej okolicy.
  • Zdrowie: Jeszcze w tym roku przyznana zostanie nagroda Tricorder X. Kilka zespołów konkuruje ze sobą, by stworzyć urządzenie medyczne (nazwane „Tricorder”, z filmu Star Trek), które przy współpracy ze smartfonem będzie w stanie pobrać skan siatkówki, próbkę krwi i wydychanego powietrza. Urządzenie wykona analizę 54 biomarkerów, które będą w stanie zidentyfikować prawie każdą chorobę. Będzie wyjątkowo tanie, zatem w przeciągu kilku lat każdy na tej planecie będzie miał dostęp do światowej klasy analizy medycznej prawie za darmo. Można więc powiedzieć: żegnaj medyczna grupo trzymająca władzę!
  • Istnieje aplikacja o nazwie „moodies”, która potrafi ocenić w jakim jesteś nastroju. W 2020 powstaną aplikacje które będą rozpoznawać kłamstwo na podstawie mimiki twarzy. Spróbujmy wyobrazić sobie debatę polityczną, w trakcie której wyświetlane są informacje czy mówca w danej chwili kłamie, czy mówi prawdę.
  • Bitcoin może stać się domyślną walutą rezerwową…świata!
  • Długowieczność: Średni czas życia obecnie wydłuża się co roku, o 3 miesiące. Cztery lata temu, średni czas życia wynosił 79, a obecnie to jest to 80 lat. Warto jednak wspomnieć, że współczynnik ten stale przyspiesza. Od 2036 roku, każdego roku średni okres życia człowieka będzie wydłużał się o rok. Możliwe zatem że będziemy żyć dużo dłużej niż 100 lat.

Czy teraz wierzysz już, że rozwój jakiego mamy okazję być świadkami jest nie do zatrzymania? Implementacja rozwiązań, jakie proponują stale rozwijające się nowe technologie zmieni zarówno biznes jak i pozostałe obszary w których funkcjonujemy. Przyszłość zaczyna się dziś!

Przeczytaj także

1 sierpnia 2017 roku w branży kryptowalut nastąpił tzw. hard fork, czyli rozłam najpopularniejszej kryptowaluty na „tradycyjnego” bitcoina (BTC) oraz nowo powstały bitcoin cash (CSS).

W specjalnie przygotowanym video podpowiadamy początkującym jak skonfigurować portfel mobilny, na którym można przechowywać PNTfan coiny, a dla bardziej zaawansowanych przygotowaliśmy krótką recenzję portfela mobilnego imToken