Masz pytania? Zadzwoń tel.: 22 270 11 10

Blog

Obniżyliśmy zużycie energii w KCO dzięki nowym systemom wentylacyjnym


20 sierpnia 2018

 

Kontenerowe Centra Obliczeniowe powstające w ramach projektów Pracowni Nowych Technologii zostały wyposażone niedawno w efektywniejsze systemy wentylacyjne. Nowe wersje KCO zainstalowano w ostatnim czasie w PNT Data Center w Łodzi, a proces od początku do końca koordynował Wiceprezes PNT Jakub Bartoszek.

Najnowsze modele Kontenerowych Centrów Obliczeniowych finalizują projekt KCO, który można bez wahania określić mianem najprostszego, najtańszego i najbardziej efektywnego pod względem wentylacji urządzeń. Przez zastosowanie bezpośredniego wyrzutu gorącego powietrza z urządzeń, nie ma potrzeby instalowania dodatkowych wentylatorów, które do tej pory stanowiły 4 urządzenia po 0,8 kW każdy i podnosiły koszt produkcji KCO. Dzięki zastosowaniu nowego systemu nie tylko zmniejszyliśmy koszty produkcji, ale także obniżyliśmy zużycie prądu o ok. 29 MWh rocznie!

Naturalnie wymuszony przez urządzenie ciąg powietrza sprawia, że temperatura wewnątrz kontenera jest niższa niż na zewnątrz. Podczas tworzenia kontenera, inżynierom PNT zależało na praktycznym wykorzystaniu każdej wartości uzyskiwanej w procesie nowego systemu wentylacji, co powoduje, że w rezultacie w upalne dni możemy schłodzić otoczenie. Dodatkową funkcją jaką jesteśmy w stanie uzyskać dzięki temu procesowi przy zmianie położenia kilku urządzeń jest możliwość zamiany chłodzenia na ogrzewanie i wykorzystanie ciepła do innych celów.

Warto podkreślić, że podczas produkcji udało się ograniczyć występowanie złączy typu gniazdo–wtyczka czy też innych ruchomych elementów. W efekcie możemy cieszyć się znacznie mniejszą podatnością na wszelkiego rodzaju awarie, m.in. przegrzewanie się obwodow elektrycznych. Instalacja jest prostsza niż dotychczas, natomiast KCO zgodnie ze swoim pierwotnym założeniem nadal jest całkowicie mobilne i można je przetransportować pod dowolne źródło energii.

Zainteresowanych dołączeniem do inwestycji w projekty high-tech PNT zapraszamy do zapoznania się z ofertą tutaj >>

 

 

Przeczytaj także

Dwa miesiące po tym jak pierwsze Kontenerowe Centrum Obliczeniowe zostało zainstalowane przy ekologicznej elektrowni wiatrowej, do parku wiatrowego wjechały kolejne mobilne data center – tym razem dwa jednocześnie!

W ślad za prototypem układu chłodzenia cieczą, na początku czerwca pojawiła się nowa wersja konstrukcji służącej do chłodzenia koparek kryptowalut

W serwerowni panują nietypowe warunki, z których nie wszyscy zdają sobie sprawę

Zgodnie z zapowiedzią o planowanym zamknięciu pierwszego projektu inwestycyjnego PNT na kwocie 21 milionów złotych, informujemy, iż założenia zostały zrealizowane!

Obejrzyj