Blog

Nowe technologie ratują odnawialne źródła energii?


20 kwietnia 2017

Rynek odnawialnych źródeł energii w Polsce zawsze miał swoje bolączki, jednak w wyniku zeszłorocznych zmian, będących konsekwencją decyzji politycznych rentowność branży spadła do rekordowo niskich poziomów. O braku możliwości rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce mówi się już od dawna. Okazuje się  jednak, że są projekty, które wykorzystując innowacyjne technologie potrafią w znaczący sposób zwiększyć jej rentowność.

Na początku marca tego roku Pracownia Nowych Technologii uruchomiła pierwszą w Polsce kopalnię kryptowalut ulokowaną w elektrowni wiatrowej. Dzięki umiejscowieniu komputerów przy samym źródle energii  pomijana jest opłata dystrybucyjna, przez co elektrownia wiatrowa jest w stanie sprzedawać prąd do kopalni kilkadziesiąt procent drożej, zwiększając dzięki temu swoją rentowność.

„Kopalnia” czyli zespół komputerów o bardzo wysokiej mocy obliczeniowej, potrzebuje dużych ilości energii elektrycznej w jak najniższej cenie. Kopanie kryptowalut polega na szyfrowaniu bloków transakcyjnych w globalnej sieci transakcyjnej działających w oparciu o technologię Blockchain.

W zamian za wykonane obliczenia kopalnia otrzymuje od niej wynagrodzenie w postaci kryptowalut, które posiadają wartość rynkową i mogą być w łatwy sposób upłynnione na jednej z dziesiątek giełd na świecie. Pomimo tego, że ceny wydobywanych kryptowalut podlegają sporym wahaniom to jednak długoterminowe trendy pokazują, że z jednej kilowatogodziny [kWh] zakupionej po cenie 0,30 zł kopalnia jest w stanie uzyskać dochód na poziomie od 0,85 zł do nawet 2,75 zł/kWh.

Dlatego coraz więcej producentów energii zarówno w Chinach, USA jak i w Polsce zaczyna dostrzegać w tym dodatkową formę generowania zysku.

Pracownia Nowych Technologii w ramach swojego pilotażowego projektu zainstalowała w elektrowni wiatrowej komputery o mocy 30 kW, które rocznie konsumują tyle energii co sto gospodarstw domowych (w modelu 2+2). Spółka planuje do końca roku uruchomić kopalnie kryptowalut o łącznej mocy 5 MW, konsumującą energię jedynie z odnawialnych źródeł energii, takich: jak biogazownie, elektrownie wiatrowe czy elektrownie wodne.

Spółka prowadzi również badania w zakresie rozwoju innowacyjnych rozwiązań dla finansów i energetyki. Jak twierdzi prezes Pracowni Nowych Technologii, Szczepan Bentyn – „W niedalekiej przyszłości, kopalnie kryptowalut będą częścią inteligentnych systemów DSR służących bilansowaniu mocy w sieci energetycznej. Bo kiedy zaistnieje w sieci duże zapotrzebowanie na prąd, można taką kopalnię łatwo wyłączyć, a prąd z odnawialnego źródła energii sprzedawać do sieci. Już dzisiaj pracujemy nad takimi rozwiązaniami.”

Przeczytaj także

Otrzymujemy wiele pytań dotyczących wpływu wahań kursu Bitcoina na osiągany przez Inwestorów zysk. Czy zatem Inwestor powinien cieszyć się ze wzrostu jego ceny i martwić gdy zaobserwuje jej spadek?

Zapraszamy na webinar na temat inwestycji w park maszynowy, sprzedający moc obliczeniową potrzebną do wytworzenia kryptowalut