Blog

Jaki wpływ na zysk Inwestorów mają wahania kursu Bitcoina?


19 czerwca 2017

Otrzymujemy wiele pytań dotyczących wpływu wahań kursu Bitcoina na osiągany przez Inwestorów zysk. Czy zatem Inwestor powinien cieszyć się ze wzrostu jego ceny i martwić gdy zaobserwuje jej spadek? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Z jednej strony wzrost ceny Bitcoina to jak najbardziej powód do radości dla Inwestora, ponieważ oznacza to, że jego inwestycja zwróci się szybciej, bo wydobyte Bitcoiny są coraz więcej warte. Jeśli jednak spojrzymy na naszą inwestycję w perspektywie długoterminowej, to paradoksalnie lepszy byłby dla nas spadek jego ceny. Wynika to  wprost z zależności pomiędzy ceną a trudnością wydobycia kryptowaluty – im niższa cena, tym mniejsza trudność jej wydobycia.

Wraz ze wzrostem ceny Bitcoina rośnie  rentowność wydobycia, a coraz więcej inwestorów zainteresowanych jest inwestycją w kopanie kryptowalut. Przekłada się to również na zwiększenie ilości komputerów dokonujących obliczenia w sieci Bitcoin, a wraz z nią rośnie również trudność wydobycia, co sprawia, że kopalnia wykopuje mniejszą ilość kryptowaluty. Biorąc jednak pod uwagę zysk przeliczony na złotówki kopalnia może generować wyższy zysk pomimo wykopania mniejszej ilości Bitcoinów.

Podsumowując, Inwestorzy, którzy oczekują wysokiego zwrotu z zainwestowanego kapitału w polskich złotych powinni cieszyć się, kiedy cena Bitcoina idzie w górę. Z kolei  Inwestorzy, którym zależy na wydobytych kryptowalutach, czyli chcą aby wydobycie było jak najwyższe paradoksalnie powinni się cieszyć ze spadku ceny. Należy bowiem pamiętać, że spadek ceny zniechęca nowych inwestorów przez co stwarza możliwość istniejącym kopalniom wydobywania większej ilości kryptowalut. Jeśli więc zakładamy, że chcemy w wyniku inwestycji otrzymać więcej kryptowaluty niż kupilibyśmy za te pieniądze w dniu inwestycji, to powinno nam zależeć aby cena wydobywanych kryptowalut była jak najniższa i nieustannie spadała.

 

Przeczytaj także

Zapraszamy na webinar na temat inwestycji w park maszynowy, sprzedający moc obliczeniową potrzebną do wytworzenia kryptowalut